Топка (солі)

серпня 08, 2012 Drohobyczer Zeitung 0 Коментарі

герб Дрогобича
Топкаконусоподібна форма груди вивареної дрогобицької солі та водночас її міра (?). 
Свою трапецеїдальну форму набувала із зрізанням вершини конуса, задля компактного складання і перевезення. Ймовірне виникнення у Дрогобичі топки можна датувати із першим зображенням їх на гербі. Якщо вірити «міфу» дрогобицького краєзнавця М.Мсцівуєвського, то нібито ще в XIV ст. польський король Казимир надав місту герб «орла з топками». Є певні логічні зрозумілості, що знак топки широко побутує із Польських часів, а кількість топок є різною у своїй кількості, як і їх розташування (уверх або в низ). 

Складність  _________________
Виникнення топки є логічним. Адже жупи-солевари зачерпували соляну ропу для її приготування в сіль, якій опісля надавали потрібної форми. В інших відомих місцях, сіль зазвичай вже було твердої форми, тому не могла бути набутим символом у побутуванні. (Те, що вимагає праці та людського «трепету», є важливим). Залишається загадкою як називався фахове інструмент для обтинання конусу (звісно, це ріжучий предмет подоби ножа), і, головне, посудина, яка надавала форми, а також міра однієї топки. 

герб МІСТА ДОЛИНИ 

Символ міста________________
Топка є символом не тільки Дрогобича (9 топок на гербі), а й Долини (5 топок). Рівноцінним символом є й бочки солі в тій же кількості - 9 (на гербі 1762р.). Водночас сама форма топки не була цілком конусоподібною. І нагадувала «пулю» (див. на гербі міста 1765-1776 рр.). Кількість - 9 трактується за декількома версіями, як кількість частин міста (8 передмість та одне середмістя), або ж - кількість соляних джерел (колодязів).
Цікавий фактом є те, що на гербі Дрогобицького р-ну знаходяться символи не соляних топок, які їх нагадують, а 6 срібних курганів. 

Джерело: _____________________
  •  Стецюк О. Символи Дрогобича //  Конспект лекцій з Дрогобичезнавства. - В.Висоцьке-Дрогобич: Самвидав, 2012 р. (неопублікований варіант лекцій), тираж. 27 примір.  
Facebook Plugin: Bloggerized by Drohobyczer Zeitung by DZ

0 коментарі: